Miłe popołudnie spędzone z rodziną w ogrodowej altance, odpoczynek w parku, a może niedzielny spacer po lesie? To tylko jedne z wielu sytuacji, podczas których możecie nabawić się kłopotliwych i ciężkich do usunięcia plam z żywicy na swoich ubraniach. To zazwyczaj nowa, elegancka koszula, ulubione spodnie lub modna sukienka. Gdy tak się już stanie szukacie wielu prostych oraz szybkich rozwiązań, które pomogą Wam w walce z tego rodzaju brudem. Zapomnijcie o wyrzucaniu nowych oraz ulubionych ubrań i walczcie z brudem razem z nami. Zastanawiacie się więc, jak w łatwy sposób pozbyć się tego problemu oraz szukacie odpowiedzi na pytanie, jak usunąć żywicę z ubrania domowym sposobem? Nie czekajcie ani chwili dłużej, tylko już teraz poznajcie wszystkie sposoby na walkę z nieprzyjemnym i uciążliwym brudem. Sprzątaj razem z nami.

Jak usunąć żywicę i szybko pozbyć się plamy z ulubionych ubrań? Oto kilka sprawdzonych sposobów, które koniecznie musicie poznać!


1. Spirytus, denaturat lub terpentyna

Gdy na Waszym ubraniu pojawiła się plama z żywicy, potraktujcie ją spirytusem lub denaturatem. Wystarczy, że zwilżycie papier lub wacik kosmetyczny i lekkim ruchem przetrzecie ubrudzone miejsce. Gdy plama nadal będzie widoczna wymieszajcie odrobinę spirytusu z terpentyną i ponownie przetrzyjcie plamę z żywicy. Tego rodzaju sposób najlepiej sprawdza się w przypadku bawełnianych i delikatnych ubrań. Pamiętajcie, że na początek warto sprawdzić na lewej stronie czy stosowany przez Was środek nie odbarwia materiału, z którego zostało wykonane Wasze ubranie. Jeśli tak się dzieje, możecie rozpuścić powyższe substancje w niewielkiej ilości wody, przez co cały roztwór nie powinien zniszczyć tkaniny.

2. Zmywacz do paznokci bez acetonu

Czym zmyć żywicę ze spodni? Postawcie na zmywacz do paznokci, który z pewnością znajdzie się w każdym domu. Wystarczy, ze potrzecie plamę wacikiem lub patyczkiem kosmetycznym nasączonym w zmywaczu. Po całym zabiegu konieczne jest wypranie ubrudzonych wcześniej ubrań. Pamiętajcie, by cały proces czyszczenia wykonywać bardzo delikatnie, co pozwoli Wam zachować naturalny kolor materiału.

3. Czym usunąć żywicę? Wypróbujcie masło!

Niechcianą plamę z żywicy możecie usunąć używając niewielkiej ilości masła. Nałóżcie odrobinę na miejsce, gdzie ubranie zostało ubrudzone i odczekajcie około 1,5 godziny. Następnie używając wacika kosmetycznego nasączonego w roztworze z amoniaku i soli (proporcja 4:1) przetrzyjcie plamę. Gdy to nastąpi, należy wyprać ubranie w proszku lub mydle.

4. Świeża plama? Użyjcie kostki lodu

Jeśli bardzo szybko zauważyliście plamę z żywicy i wiecie, że jest ona świeża, zamroźcie ją używając kostek lodu. Gdy po kilku minutach żywica będzie już utwardzona, spróbujcie ją zeskrobać. Bardzo ważne jest, by czynność tą wykonywać delikatnie, nie używając ostrych narzędzi. Następnie na plamę należy nałożyć odrobinę rozpuszczalnika, który pomoże usunąć pozostałości po żywicy. Gdy plama zacznie się rozpuszczać, delikatnie usuńcie rozpuszczalnik, używając w ten sposób wacika lub patyczka kosmetycznego. By całkowicie pozbyć się brudu, na sam koniec przetrzyjcie plamę niewielką ilością spirytusu lub octu.

5. Olejek z drzewa herbacianego

Po zastosowaniu każdej z powyższych metod, możecie dodatkowo użyć olejku z drzewa herbacianego. Ma on na celu rozpuszczenie soku z roślin oraz niechcianą żywicę. To świetny i naturalny sposób na pozbycie się żywicy, który z pewnością pomoże Wam w walce z tego rodzaju brudem. A więc, jak sprać żywicę z ulubionej bluzki lub spodni? Nasączcie plamę w olejku i pozostawcie do wsiąknięcia. Następnie ubranie, które zostało ubrudzone należy wyprać. Gdzie można kupić ten naturalny środek czyszczący? Znajdziecie go w aptekach, drogeriach oraz sklepach internetowych.

Warto pamiętać, że po każdej próbie usunięcia plamy z żywicy, koniecznie należy wyprać ubranie z dodatkiem proszku do prania lub szarego mydła. Przetarcie plamy dowolnie wybranym środkiem to świetny i sprawdzony sposób, jednak, by efekt końcowy był zadowalający i przyniósł pożądany efekt, zaraz po usunięciu plamy z żywicy, włóżcie ubranie do pralki. Dzięki temu, pozbędziecie się każdej plamy na dobre, a spacery po lesie lub odpoczynek w ogrodzie czy parku znów stanie się przyjemnością. Czym usunąć żywicę z ubrania? Dzięki powyższym łatwym i domowym sposobom, to już żaden problem!