Wybór pralki wcale nie należy od najłatwiejszych. Na rynku dostępnych jest wiele, bardzo podobnych do siebie produktów od kilkunastu producentów,a dobre i złe opinie możemy znaleźć praktycznie o każdym modelu. Bardzo często to jednak nie z uwagi na funkcje czy producenta wybieramy swój nowy model, czasem kluczowe są wymiary pralki. Jak się w nich odnaleźć? Jakie są standardowe wymiary? O tym przeczytasz w tym artykule.

Wymiary pralki: wysokość, szerokość i głębokość

Na początek trochę teorii. Wymiary każdej pralki są przez producentów podawane zawsze w 3 wartościach czyli szerokość, wysokości i głębokość. Szerokość liczymy zawsze stojąc przodem do frontu pralki, wysokość to oczywiście odległość od podłogi do końca górnej krawędzi urządzenia, natomiast głębokość to odległość między frontem pralki, a jej tylną częścią. Wymiary najczęściej podawane są w milimetrach lub centymetrach.

Jeśli szukasz standardowych wymiarów pralek z powodu niewielkiej ilości miejsca w łazience warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz. Wiele wolnostojących pralek wymaga kilku centymetrów (2-5) odstępu po bokach braki - warto wziąć to pod uwagę mierząc szerokość pralki. Pamiętaj także, że nigdy nie będziesz w stanie dosunąć pralki z tyłu idealnie do ściany. Zazwyczaj znajduje się tam kranik z wodą oraz wąż odpływowy. Warto więc wziąć pod uwagę około 10 cm zapasu.

Wymiary: pralki ładowane od góry

Pralki ładowane od góry są standardowo dużo węższe. Ich szerokość to zazwyczaj około 40cm, a głębokość 60cm.. W zależności od modelu te wymiary mogą się delikatnie różnić, ale jest to przyjęty standard, w którym znajdziemy najwięcej ofert. Warto w przypadku takiej pralki zadbać też o przestrzeń nad urządzeniem, tak, aby klapa pralki mogła się swobodnie otwierać. Pralki tego typu chętnie są wybierane do małych łazienek, ponieważ zajmują one mniej miejsca i łatwiej ustawić je w niewielkim pomieszczeniu. Większość urządzeń ma wysokość 85 cm.

wymiary pralek ładowanych od frontu

Wymiary: pralki ładowane od forntu

W przypadku pralek ładowanych od frontu kluczowym wymiarem jest zazwyczaj głębokość i to na nią zwracam największą uwagę. Wysokość pralki praktycznie zawsze oscyluje w granicach 80-85 cm, natomiast standardowa szerokość to 60cm.. Jeśli chodzi o głębokość to najwięcej modeli ma 59-60cm, łatwo też znaleźć pralkę o głębokości 55cm. Zakres 55-60 cm można więc uznać za standard. A co jeśli potrzebujemy mniejszej pralki? Musimy poszukać urządzenia w wersji slim.

Małe pralki (slim)

Pralki slim mają dużo mniejszą głębokość niż typowe modele. Uznaje się, że modele slim to te, które mają głębokość 45 cm lub mniej.. Warto jednak dodać, że przekrój głębokości jest bardzo duży i znajdziemy modele pralek które mają nawet 32-33 cm. Najpopularniejsze będą jednak głębokości w przedziale 38-45 cm.

W przypadku pralek ładowanych od fronty warto zadbać też o miejsce na drzwiczki, tak aby móc swobodnie jest otwierać. Wybór pralki slim warto natomiast rozważyć nawet jeśli mamy wystarczająco miejsca, a nie potrzebujemy bardzo pojemnej pralki. Ładowność w granicach 6-6.5kg jest już standardem w pralkach slim.

pralka w zabudowie

Wymiary: pralka do zabudowy

Kwestia wymiarów nieco inaczej wygląda natomiast w pralkach, które przeznaczone są do zabudowy. Tutaj do wymiarów powinniśmy podejść z największą uwagą i dobrać urządzenie do użytych mebli. Standardem w tym przypadku jest przystosowanie urządzenia do zabudowy w szafce o szerokości 60cm.. Najpopularniejszą głębokością takich pralek jest natomiast 55cm. Pralki do zabudowy, podobnie jak te wolnostojące mają około 80-84cm wysokości.