Pralki slim to urządzenia, które coraz chętnie wybierane są przez konsumentów. Jak można się domyślić są to pralki, o nieco mniejszych, niż standardowe, wymiarach, a dokładnie o mniejszej głębokości. Umownie przyjmuje się, że są to urządzenia, których głębokość nie przekracza 45 cm. Bardzo często szukając pralki slim kupujący poszukują wąskiej pralki (większość pralek ma szerokość 60cm). Niestety na rynku nie znajdziemy dostępnych w sprzedaży pralek ładowanych od frontu o szerokości mniejszej niż 60 cm. Jedynym rozwiązaniem w takim przypadku będzie pralka ładowana od góry -ich szerokość to zazwyczaj około 40cm.

Wielkość wkładu w pralkach slim

Wybierając pralkę slim wiele osób zastanawia się nad tym, jak dużo prania będzie ona w stanie pomieścić. Patrząc na specyfikacje popularnych modeli zauważymy jednak, że ich ładowność wcale nie jest mniejsza niż głębszych modeli. Normą jest już, że pralki slim mieszczą około 5-6 kg prania (ładowność pralki zawsze podaje się w kilogramach). Jeśli więc szukamy kompaktowego rozmiaru to w przypadku modeli slim pojemność nie będzie przeszkodą. Dużo trudniej będzie nam jednak znaleźć większą pralkę. Jeśli potrzebujemy ładowności rzędu 7-8 kg to trudno będzie nam o znalezienie takiego modelu w wersji slim.

Najbardziej funkcjonalna

1.

Pralka LG F2J5WN3W to jeden z najciekawszych produktów wśród pralek slim dostępnych na rynku. Wyważony, choć ładny i nowoczesny design, dobra jakość, 10-letnia gwarancja na inwenterowy silnik oraz znakomite opinie użytkowników (4.7/5 gwiazdek) sprawiają, że warto pomyśleć nad nią przy wyborze pralki slim. Na uwagę zasługuje duża ładowność - 6.5kg, cicha praca (pralka pierze cicho, natomiast czasem głośno działa pompa wody) oraz niskie zużycie energii. Producent udostępnia ponadto aplikacje do urządzenia, dzięki której możemy wgrywać nowe, własne programy prania. Pralka LG produkowana jest w Polsce.

Zalety:

 • Klasa energetyczna A+++
 • 6,5 kg ładowności
 • Wgrywanie własnych programów przez aplikacje
 • Stosunek jakości do ceny

Wady:

 • Głośna pompa wody
 • Problemy z aplikacją na telefonach z systemem Android

Stosunek jakość/cena

2.

Pralka Samsung AddWash Slim WW60K42138W to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych produktów w swoim segmencie. Typowe dla pralki slim wymiary (60x45 cm), 1200 obrotów na minutę, klasa energetyczna A+++ oraz 6 kg ładowności na pozór sprawiają, że pralka niczym się nie wyróżnia. Nic bardziej mylnego! Samsung stworzył ten model z myślą o funkcjonalności. Możliwość dołożenia prania w trakcie trwania programu oraz technologia Eco Bubble i pranie za pomocą aktywnej piany to tylko niektóre z funkcji, które warto mieć na uwadze. Pralka posiada inwenterowy silnik z 10-letnią gwarancją oraz powłokę ceramiczną na grzałce, która spowalnia osadzanie się kamienia.

Zalety:

 • Silnik inwenterowy, 10 lat gwarancji
 • Dołożenie prania w trakcie pracy
 • Klasa energetyczna A++

Wady:

 • 6 kg ładowności (najmniej w porównaniu)
 • Cena zakupu

Nowoczesna i funkcjonalna

3.

Pralka marki Electrolux to bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób, które szukają maksymalnej oszczędności miejsca. 38 cm głębokości sprawia, że jest to jedna z najmniejszych pralek w swojej klasie, co nie odbiło się na ładowności - 6kg. Pralka posiada klasę energetyczną A++, wiruje z prędkością do 1200 obr./min. Do wad pralki można zaliczyć cenę (dostaniemy 45cm pralki slim nieco taniej). Wielu użytkowników narzeka również na nieczytelną i trudną do zrozumienia instrukcję obsługi produktu.

Zalety:

 • Tylko 38 cm głębokości i 6kg ładowności
 • silnik inwenterowy
 • cicha praca
 • 10 lat gwarancji na silnik
 • Klasa energetyczna A+++

Wady:

 • Cena zakupu
 • Instrukcja obsługi

Najlepsza cena

4.

Candy Smart CS4 1072D3 to propozycja taniej i ciekawej pralki slim. W cenie poniżej 1000 zł otrzymamy ładowną (aż 7 kilogramów!) pralkę o głębokości nieco ponad 43cm. Model Candy stawia na dość prosty, klasyczny design, ale nie przeszkodziło to w dodaniu kilku ciekawych funkcji takich jak: czujnik wagi (dopasowanie długości prania do poziomu załadowania), szeroki wybór programów i względnie cichy silnik inwenterowy. Model jest ciekawą propozycją dla osób, które poszukują pralki taniej i niezbyt skomplikowanej (nie jest to model przeładowany nowoczesnymi funkcjami, ale posiada podstawowe rozwiązania, przydatne w codziennym użytkowaniu). Jeśli więc naszym głównym kryterium jest cena i ładowność - na pewno warto!

Zalety:

 • Załadunek 7kg
 • Klasa energetyczna A+++
 • Niska cena

Wady:

 • Prędkość wirowania 1000 obr./min.
 • Klasa wirowania: C

Na co zwrócić uwagę przy wyborze modelu pralki?

Poza ładownością danego modelu w przypadku pralek slim powinniśmy zwracać uwagę na te same parametry, co w przypadku innych pralek (w końcu różnią się one wyłącznie głębokością). Należą do nich między innymi:

Klasa energetyczna

Klasa energetyczna informuje nas o tym, jak dużo prądu zużywa pralka. Klasy energetyczne klasyfikowane są od A do D (gdzie A oznacza najmniejsze zużycie prądu). Wybierając pralkę na pewno natrafimy tylko na produkty z klasy A, która jednak dzieli się na podklasy A+++, A++ oraz A+. Im więcej plusów tym niższe zużycie prądu. Producenci zakładają, że w przypadku typowego użytkowania sprzętu pralka z klasą A+++ zużyje około 0.7 kWh na jeden cykl prania (co daje około 70-80zł w skali roku). Dla porównania pralka z klasą A+ zużyje nieco ponad 1kWh na jeden cykl.

Programy prania i funkcjonalność

W dobie dość podobnych rozwiązań technicznych i podobnych poziomów awaryjności wśród topowych producentów o wyborze konkretnego modelu bardzo często decydują funkcje i ciekawe rozwiązania zastosowane w pralce. W dostępnych modelach znajdziemy między innymi programy dedykowane praniu koszul, firanek, jedwabiu, odzieży sportowej lub ubranek dla dziecka. Niektórzy producenci (min. LG) pozwala też na dodawanie do pamięci pralki własnych programów prania (programy możemy pobrać i wgrać poprzez aplikacje, łącząc się z pralką za pomocą telefonu).

Poza samymi programami warto zwrócić też uwagę na funkcjonalności. Do najpopularniejszych należą między innymi: funkcja prania parowego (odświeżania ubrań), możliwość dołożenia prania w trakcie trwania programu, opóźnienie startu oraz powiadomienia o błędach i uszkodzeniach, jeśli takowe się pojawią.

Czy pralkę slim można zabudować?

Niestety, wśród pralek, które są dostępne do zabudowy nie znajdziemy pralek slim (czyli poniżej 45 cm głębokości). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przygotować taką zabudowę meblową, która obuduje pralkę. Do takiej formy pasować będzie nam każda z pralek, ponieważ nie wymaga to zakupu specjalnego modelu do zabudowy.